
Že ob prihodu na delavnico je Slavko poudarjal kako pomemben je osebni razvoj posameznika in nenehno vlaganje v zaposlene. V ljudeh so namreč skrite možnosti in priložnosti, ki jih je potrebno odkriti za izgradnjo boljših odnosov in doseganja boljših poslovnih rezultatov. Ko sem nekaj mesecev po končani delavnici o Slavku bral članek v časopisu Finance, sem bil neznansko vesel za vse kar mu je uspelo. V letu in pol je Trgovski center Merkur na Ptuju (kjer je bil takrat poslovodja) dosegel šestkrat večjo neto prodajo na prodajalca, število kupcev pa se je povečalo za polovico.
Slavko nam je kasneje v telefonskem pogovoru zaupal, da smo kamenček v mozaik tega uspeha prispevali tudi v Video centru, ko se je udeležil naše delavnice Tehnike reševanja problemov. Odločil se je, da bo tudi on zapisal svojo izkušnjo z delavnico in s tem poskusil motivirati še koga, da se je bo udeležil. Njegovo zgodbo vam pošiljamo v upanju, da vas bo navdihnila ter prikazala česa vse smo zmožni, če si nečesa resnično želimo in se za to tudi potrudimo.
predavatelj
Aleksander (Sašo) Pokovec
Sašo pozdravljen!
Vesel sem, da sem se udeležil tvoje delavnice, ker sem odnesel res veliko novih in praktičnih znanj. Zato sem se odločil, da delavnico priporočim tudi ostalim. Mislim, da je nekaj svežega, drugačnega od ustaljenih seminarjev in delavnic. Vodstvo je želelo, da bi se s sodelavci udeležil neke nove delavnice, ki ne temelji na teoretičnih, ampak predvsem praktičnih znanjih in pristopih. In vsekakor si ti eden tistih, ki to področje dobro obvladuje. Veliko je delavnic, ki dokazujejo samo znanje iz teorije. Delavnica Tehnike reševanja problemov, pa je nasprotno – delavnica iz prakse in za prakso. Sama delavnica in njena izvedba sta bili zame nekaj novega. Tudi ambient je bil nekaj posebnega – sproščeno okolje izven službenega vrveža, kjer si se lahko popolnoma posvetil novim idejam. Mislim, da bi te lahko vsi tisti, ki izvajajo različne delavnice, vzeli za vzor. Po vsakem končanem delu delavnice sem doma nadaljeval s tistim, kar je bilo na delavnici pokazano, videno, rečeno. In nato sem oboje (delavnico in ideje iz individualnega študija) povezal in takoj preizkusil v praksi.
Literatura, ki je bila posredovana in podana kot možnost nadgrajevanja tistega, kar je bilo povedano je bila kratkomalo fascinantna. Kako ideje uporabiti v praksi, kako npr. komunicirati s sodelavci, kako jih motivirati,… to je potem enkratno doživetje. Tudi mnenje ostalih udeležencev delavnice je bilo zelo pozitivno, od njih samih pa je odvisno kako bodo vse izpeljali v praksi. Delavnica je dala neke napotke, neke smernice, neko nit, vendar je od vsakega posameznika odvisno koliko se bo potrudil, koliko hoče biti uspešen. Moram priznati, da si nas ti zelo motiviral za samoizobraževanje. Tudi tisti, ki niso najbolj zagrizeni naredijo zato korak več, kako velik je, pa je odvisno od njih.
Največja prednost delavnice je njena praktičnost in ogromno podane literature – številni video in avdio programi ter knjige. Všeč mi je bilo, ker je tudi literatura zelo praktična – ni suhoparna teorija, ampak konkretni primeri iz prakse in njihove rešitve. Naše podjetje (mislim, da bi to morali organizirati prav v vsakem podjetju) postopoma razvija učni center in s tem vlaga v razvoj zaposlenih, da boljše komunicirajo, motivirajo, razvijajo boljši odnos do kupcev,… Zaposleni z veseljem uporabljajo vse možnosti, ki jim jih podjetje ponuja pri reševanju izzivov in problemov, ki se pojavljajo pri delu in tudi v njihovem privatnem življenju. Že prej sem obiskal veliko različnih izobraževanj, a delavnica Tehnike reševanja problemov je potrdila in mi dala še dodatna znanja za nadgradnjo tistega, kar sem s pomočjo preteklih izobraževanj že zgradil. Predvsem pri sebi sem zelo popravil planiranje časa, planiranje in vodenje evidenc ter nalog.
V sklopu delavnice sem delal tudi na projektnem delu skupaj še s petimi sodelavci, ki so se te delavnice udeležili. Razdelili smo se v dve projektni skupini. S ciljem, da bodo naše ideje in rešitve čimbolj uporabne, smo člani projektne skupine na timskem sestanku z »brainstormingom« izbrali najbolj pereče probleme, za katere bomo s projektom poiskali rešitve in jih podrobneje obdelali. Moja skupina je razmišljala o rešitvah in idejah na teme: motivacija, stili vodenja, osebni razvoj sodelavca ter o viziji, poslanstvu in ciljih podjetja. Vsi v projektni skupini smo se strinjali, da se moramo spoprijeti še s številnimi izzivi, da bi izboljšali organizacijo časa in dela, odnose med sodelavci, vodenje, poznavanje trgovine in sodelavcev ter motivacijo vseh zaposlenih. Tudi s pomočjo tega projektnega dela smo zgradili dober sistem, ki ga sedaj iz novega delovnega mesta direktorja za organizacijo poslovanja implementiram tudi v druge Merkurjeve trgovske centre.
Sodelavcem in znancem bi to delavnico toplo priporočal. Predvsem, tistim, ki želijo odkriti svoje napake in jih potem s pomočjo praktičnega znanja odpravljati in popravljati. Izkušnje iz delavnice sem prenesel tudi na svoje sodelavce. Spodbujam jih, da pridobljeno znanje ne uporabljajo samo v službene, ampak tudi v privatne namene. Vsi imamo svoj privatni čas, ki vpliva tudi na naše delo. Osebne težave je potrebno rešiti, da si lahko na delu uspešen. Upam, da bom s svojo izkušnjo o delavnici koga spodbudil, da se je udeleži in s tem naredi velik korak za svoj osebni razvoj.
Slavko Očko